- Részletek
-
Szülőkategória: Kollégiumi élet
-
Készült: 2021. június 30. szerda, 10:40
Szerencsére a tanév végén lehetőséget kaptunk programhétvége szervezésére és egynapos tanulmányi kiránduláson való részvételre. Pénteken délután négy órától csocsóbajnoksággal nyitottuk a programok sorozatát. A lányok jókedvűen mutatták meg rátermettségüket, fürgeségüket. Vida Nikolett lett a bajnok, a fiúkat is legyőzve eredményével. A remek verseny után vacsoráztunk, majd a másnapi kirándulásra készültünk fel. Beszélgettünk Kaszóról. A település Belső-Somogy legnagyobb összefüggő erdőtömbjében található, talán ezért is az elnevezés: Kaszó "Somogy zöld szíve". Neve egységbe foglalja az egymástól elválaszthatatlan kaszói erdőt, a fokozottan védett természeti értékeket őrző Baláta-tavat, az erdő mélyén megbúvó kisközséget és vadászházat a hozzá kapcsolódó üdülővel. Páratlan szépségű természeti környezetben helyezkedik el. Később előkészítettük az útravalóinkat és a szombati reggelit, majd álomba merültünk. Reggeli után a kollégiumból 9 órakor indultunk kisbusszal célállomásunkhoz. A túravezető kedvesen fogadott bennünket.
Csupán bejelentkezéssel és szakvezetéssel látogatható a terület. A természetvédők és az erdészek nemcsak attól tartanak, hogy valaki kárt tesz az itteni élővilágban, hanem a kiszámíthatatlan mocsárvidék veszélyeitől is óvják a turistákat, mert aki nem ismeri, egy rossz lépéssel könnyen a foglyává válhat. Sajnos az erdei kisvasút még ebben az időpontban nem üzemelt, így gyalog tettük meg az utat a Baláta-tóhoz. Nagyon melegen tűzött a nap, de többnyire a fák hűvösében haladtunk. A táj területén fekvő vizes élőhely a Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság fennhatósága alá tartozik, létrejöttét pedig az Ős-Dunának köszönheti, amely a jégkorszak idején ezt a vidéket a hordalékával terítette be. A Baláta lefolyástalan őslápja és a tavat körül ölelő erdőség vadregényességét, érintetlenségét főként a terület elszigeteltségének és a természetvédelmi oltalomnak köszönheti. Úgy tenyészik, nő, burjánzik, illetve pusztul el minden, ahogy a természet jónak látja. A láp fölé nyúló, 640 méter hosszú stégrendszernek köszönhetően szinte testközelből figyelhetjük meg a változatos növény- és állatvilágot.
További érdekesség a Baláta-tavon az úszólápok kialakulása. A nádasok és a gyékényesek gyökérzete néhol a vízfelszín fölé nő, és ebből a sűrű szövedékből időnként kisebb-nagyobb darabokat választ le a szél. Az így létrejött úszó szigetecskék aztán az épp uralkodó szélirányban vándorolnak tovább a tó vizén. Nagyon tanulságos túra volt. A kisközség központjába visszatérve az állatparkot néztük meg. Őzikékkel találkoztunk, de a többi állat a nagy melegben a fák árnyékában oltalmat keresett.
A vadászházban bőségesen megebédeltünk, aztán a szálloda strandján pihentük ki a túra fáradalmait. Mivel az idő esősre fordult, a tervezettnél egy órával hamarabb érkeztünk vissza a kollégiumba. Vacsora előtt Zoli bácsival sportfoglalkozáson vettünk részt, fociztunk vegyesen, akinek a kosárra dobó versenyhez még volt kedve és energiája, megmérettette magát. Fáradtan tértünk ágyunkba a vacsora és az esti teendők után. Vasárnap vidáman ébredtünk, elkészítettük a reggelit, jóízűen megettük. Délelőtt tanulás és felzárkóztatás várt ránk. Szükséges ez is a sok tanulságos program mellett. Étteremben ebédeltünk, a nap fénypontjaként fagyizni mentünk. Délután még egy kicsit összefoglaltuk a hétvége tanulságait, megkaptuk a vacsorát, aztán elköszöntünk egymástól. Remek hétvége volt, köszönjük!
Balogh Zoltán és Bálint Zsuzsa csoport tanulói